"8- 11.02.2022 - Tydzień Bezpieczeństwa w internecie"
Nasza szkoła przyłączyła się się do akcji SAFERINTERNET.PL, która wspólnie z fundacją "Dajemy dzieciom siłę" oraz "Nask" od 2004 roku organizują "DBI - Dzień Bezpiecznego Internetu".
Głównym celem jest uświadomienie uczniów, nauczycieli i rodziców o możliwych zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Chcemy pokazać jaką moc ma Internet oraz jak wiele zagrożeń czeka na młodego człowieka w świecie wirtualnym.
W obecnych czasach dzieci mają ułatwiony dostęp do technologii już od najmłodszych lat. Już kilkuletnie dzieci posiadają swój telefon czy tablet i biegle potrafią się nim posługiwać.
Sytuacja, w której obecnie się znajdujemy nie ułatwia nam zadania. Dzieci od wczesnych godzin rannych spędzają czas przed ekranem. Niestety coraz częściej zdarza się, że zamiast uczestniczyć w zajęciach szkolnych, uczniowie spędzają czas grając w gry komputerowe bądź korzystają z Internetu. Co, niestety w większości przypadków prowadzi do uzależnienia.
Kto to może być szczególnie narażony na uzależnienie?
- Nastolatkowie – ponieważ mają dostęp do Internetu, a często sposób użycia komputera i czas korzystania z niego nie są kontrolowane i ograniczane przez rodziców.
- Młodzi ludzie dorośli – studenci, osoby bez pracy – ze względu na wielkość czasu wolnego, jakim dysponują. Uzależnienie– jak rozpoznać u dziecka?
Pierwsze objawy są nieznaczne i łatwo je pominąć, warto jednak codziennie przyglądać się dziecku i reagować jeśli:
- jest rozdrażnione lub wręcz agresywne, jeśli nie ma możliwości korzystania z Internetu czy technologii lub gdy staramy się ograniczyć czas spędzany w ten sposób,nie ma innych zainteresowań i większość wolnego czasu spędza w Internecie, czas spędzany przy komputerze dominuje nad innymi aktywnościami,
- zaniedbuje swoje obowiązki szkolne, jak i rodzinne, domowe,
- zapomina o jedzeniu posiłków lub swoich innych potrzebach,
- zaniedbuje realne kontakty z rówieśnikami lub zrywa je całkowicie,
- nie umie określić ile czasu spędza w Internecie albo okłamuje rodziców w tej sprawie,
zawsze ma przy sobie telefon czy tablet,
- korzystanie z Internetu, telefonu, staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości,
- jest pobudzone, ma problemy z koncentracją uwagi,
- ma częstą huśtawkę nastrojów i zaburzenia snu,
- ma problemy w relacjach rodzinnych, izoluje się od rodziny.
Jak zapobiegać uzależnieniom dzieci od Internetu?
Ważne jest, aby kontrolować co i jak długo dziecko robi w sieci oraz jak długo i z jakich urządzeń korzysta. Nie jest to proste zadanie, gdyż my – dorośli, często sami nie rozstajemy się z własnym telefonem, nie dając tym samym dziecku dobrego przykładu. Zacznijmy od siebie i od swoich przyzwyczajeń. Odkładajmy telefon, gdy spędzamy czas z rodziną. Po prostu dajmy dobry przykład. Wytłumaczmy dziecku, dlaczego ograniczamy mu czas spędzony w Internecie, na grach i korzystaniu z telefonu, tabletu, komputera, konsoli czy telewizora. Dzieci są naprawdę bystre i potrafią zrozumieć większość niebezpieczeństw, jakie niesie uzależnienie, dlatego warto z nimi rozmawiać.
Co mogą zrobić rodzice, gdy ich dziecko nadużywa Internetu?
Oto kilka wskazówek, które ułatwią Państwu radzenie sobie z problemem nadmiernego używania komputera i sieci przez dziecko:
- na początku należy nazwać problem i porozmawiać o tym z dzieckiem – być może wówczas uświadomi sobie ono, że faktycznie spędza przed monitorem zbyt dużo czasu,
- w następnej kolejności warto wspólnie ustalić, kiedy pojawiają się sytuacje trudne, które powodują, że dziecko „sięga po Internet” i czym się one charakteryzują,
- warto znaleźć alternatywę dla spędzania czasu przed monitorem – ważne, aby było to coś równie interesującego dla młodego człowieka,
następnie,
- wspólnie z dzieckiem, należy rozpisać harmonogram dnia, w którym zawarta będzie konkretna ilość czasu przeznaczonego na korzystanie z komputera, naukę, kontakty ze znajomymi,
- krokiem jest ustalenie zasad i etapów stopniowego ograniczania czasu spędzanego przy komputerze,
- dostęp do Internetu można odłączyć tylko wtedy, kiedy wystąpi zagrożenie zdrowia dziecka,
Specjaliści potwierdzają, że nagłe „odłączenie” dziecka od sieci absolutnie nie jest skuteczne, a może nawet przynieść odwrotne skutki,
jeżeli doszło do ograniczenia dostępu do sieci przez rodziców, powinni oni wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak się stało, wyjaśnić przyczyny oraz powody takiego działania.
Gdy rodzic nie potrafi sam sobie poradzić z problemem dziecka, wówczas powinien niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, na początek można skorzystać z połączenia z bezpłatną infolinią Helpline.org.pl pod numerem telefonu: 800 100 100, gdzie można uzyskać wsparcie konsultanta w zakresie doraźnej pomocy i wskazówki dotyczące podjęcia ewentualnej terapii.
Wsparcie można otrzymać w szkole np. u wychowawcy, pedagoga szkolnego bądź innego nauczyciela.
Należy pamiętać, iż zjawisko uzależnienia wygląda podobnie zarówno w przypadku używania substancji psychoaktywnych, np. alkoholu czy narkotyków, jak i nadużywania Internetu.
Pierwszym krokiem w leczeniu nałogu jest konieczność zaprzestania używania Internetu, co dla osoby uzależnionej może być niezwykle bolesne, dlatego zazwyczaj dokonuje się tego stopniowo, poprzez zmniejszenie czasu przebywania w sieci, aż do całkowitego zaniechania. W procesie odstawiania korzystania z Internetu bardzo ważne jest, aby osoba miała możliwość aktywnego spędzania czasu bez komputera, aby nie myśleć o przykrych emocjach wynikających z braku możliwości przebywania online.
Bardzo pomocna w tym procesie jest stała obecność najbliższych osoby uzależnionej, którzy mają za zadanie pomóc we wzmacnianiu podjętych postanowień i zadbaniu o eliminację nudy w trakcie odstawienia. Warto poszukać nowych zainteresowań lub wrócić do dawnych pasji sprzed uzależnienia od sieci.
Osoba cierpiąca na sieciocholizm poza wsparciem rodziny i przyjaciół potrzebuje przede wszystkim pomocy ze strony specjalisty.
Artykuł powstał na podstawie artykułu p. Sylwii Wośkowiak- Kierepki
Źródło:
https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/siecioholizm/uzaleznienie-od-internetu/ https://psychoterapia.org/uzaleznienie-od-internetu-siecioholizm-przyczyny-objawy-leczenie https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/uzaleznienie-od-internetu